...Bıdı Bıdı...

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
@grapiksel

tamam anlaştık İsmail :) aa bu arada ben birşey soracağım .. Dün kursta bir bayan dedi ki Aslı 20 cm e 13 cm bir çalışma yaptım ama müşteri bunu 1,5 mt den biraz daha büyük bir afiş olarak istiyor.. Bunu ps de büyütemeyiz değil mi diye sordu .. Yeni başlamış ajansa.. Kurs hocası dedi ki hayır pixelleşme olur. Bende dedim ki digital baskı makinası ile basacaksan eğer çalışmayı mesela 5 mt ye 3 mt bir çalışmayı 50 cm e 30 cm bir çalışma alanında çalışıp sonra büyütebilirsin. bu durumda 2 mt ye 1,30 mt olarak büyütme sağlayabilirsin.
Neden öyle dedim kullandığı arka plan vektörel ve 350 dpi çözünürlükte önünde kullandığı jpeg fotoraf ve 300 dpi çözünürlükte ? ama bugüm bir bakalım dedim.Yanıltmadım inş..

İsmail ÇOBAN

Grapiksel
Bronz Üye
Tepki
44
vektörel programda büyütürse bozulmaz vektörü ama ps de büyütürse bozulur çünkü ps pixel odaklı corel de büyük çalışmaları daha rahat yapabilir vektörelide hizalı büyütürse bozulma olmaz dpı da büyükmüş birşey olmaz ;)

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
ama bitmapler de mi vektörelde büyüyünce baskıda pikselleşme olmaz :S

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
o zaman ne yapacak bu kız müşteriye afişi istediğiniz ebatta yapamam verdiğiniz resim ( fotoğraf ) ebatları küçük büyütüldüğünde pixelleşme olacak baskı kötü duracaktır mı ? Bunun bir yolu olmalı İsmail ya

Ndesign

Üye
Tepki
51
Eren bak bu sarı larla fazla takılma aralarına almışlar seni :D herkese kolaylıklar diliyorum ....

Yukarı Alt